Облаштування кордону: Україна тільки наполовину виконала програму ЄС — Федчишин

kordon
Фото: dpsu.gov.ua

Єврокомісія виділила Україні черговий фінансовий транш на облаштування кордону. На думку експертів, Києву надано кредит довіри, оскільки виконання програми з облаштування кордону та митниці мало завершитися ще в 2014 році.

Європейська комісія виділила четвертий транш у розмірі 8,5 мільйони євро на управління українським державним кордоном. Програма повинна підтримувати зусилля Кабміну в досягненні безпеки на кордонах та забезпеченні законного перетину кордону відповідно до стандартів ЄС. За словами заступника голови представництва Євросоюзу в УкраїніТомаса Фреллесена, дані кошти «надалі сприятимуть міжкордонній торгівлі, прискорять демаркацію кордону та введення електронної митної системи».

Перспективи організації митної сфери в Україні відповідно до європейських стандартів в ефірі радіостанції Голос Столиці прокоментував експерт з питань митної та податкової політики Інституту суспільних досліджень Юрій Федчишин.

Куди підуть виділені Європою кошти?

— Цілком ймовірно, що на фінансування підрядників, на розвиток митного кордону та впровадження певних технологічних інновацій для митної служби.

Даною суми буде достатньо?

— У принципі, це досить непогана сума для України. Якщо конвертувати в євро, то тільки з держбюджету виділяється приблизно 12 мільйонів на розвиток державного кордону. А ця сума становить майже 70% від цифри, закладеної в бюджеті.

Як були освоєні попередні транші?

— Важко судити, тому що вся програма становить приблизно 66 мільйонів євро, при цьому вона була підписана ще в 2010 році, при уряді Януковича. І дана сума була розбита на дві частини. Фіксована частина в 25 мільйонів євро, швидше за все, вже виплачена. Також була змінна частина, виплати по якій залежали від того, які зміни будуть впроваджувати Україна. І судити про те, наскільки ефективно Україна реалізовувала зміни, можна з проміжної доповіді Єврокомісії в 2014 році. Тоді наголошувалося, що Україні виділяється 9,75 млн євро, при цьому повинно було бути виділено 17 млн. Тобто Україна недовиконала план приблизно на 50%.

Чому тоді Єврокомісія надала черговий транш?

— Я думаю, що до нас ставляться досить лояльно. Програма повинна була завершитися до 2014 року, але я думаю, що нам ще дають можливість імплементувати заходи. Оснащення східного кордону та більш ефективне співробітництво з українськими митниками — в інтересах ЄС. Саме це є їх основною метою, Україна повинна впроваджувати європейські стандарти та переходити на європейську якість.

В України є якісь терміни для реалізації реформ на кордоні?

— Важко сказати, тому що дію цієї програми вже має бути завершено. Нам запропонували кредит довіри, навіть незважаючи на те, що програма виконана в недостатньому обсязі.

Читати повністю: newsradio.com.ua